סופיה-רחל רבינוביץ-ניסנזון

אימי, סופיה רחל רבינוביץ (1965-1893) נולדה בקולוניה קלרה (אנטרה ריוס). למדה בקרלוס קסרס את הכיתות הראשונות בבית ספר יסודי ממשלתי, ואת הכיתות העליונות, שלא היו בבית הספר הממשלתי, בבית ספר פרטי של זוג מורים בשם פלזה (Plaza). לאור הצטיינותה בלימודים, מוריה שיכנעו את הוריה לשלוח אותה לבואנוס איירס להמשיך לימודיה בבית ספר תיכון. מעט מאוד היו באותה תקופה הבנות שהמשיכו לימודיהן אחרי בית-הספר היסודי, ועל אף מדיניות של חינוך נפרד לבנים ולבנות, לא היה עדיין בבואנוס איירס בית-ספר תיכון לבנות. היא התחילה את לימודיה התיכונים בבית-ספר לבנים, והמשיכה אותם במחזור הראשון של בית הספר התיכון הראשון לבנות.

לאור הצטיינותה במתמטיקה, מורתה למקצוע לחצה עליה להמשיך בלימודים מתמטיים, שלא היו עדיין בבואנוס איירס, באוניברסיטה בעיר לפלטה, בירת מחוז בואנוס איירס. אך היא העדיפה להמשיך את לימודיה, שהופסקו עקב נישואיה, בסמינר למורי חינוך גופני.

כמו כן יסדה את הארגון הציוני הנשי בארגנטינה (Femenina Argentina OSFA Organizacion Sionista), כסניף של הוויצו העולמית. הייתה פעילה בו לאורך כל חייה ונשיאתו במשך כ-20 שנה. OSFA נטעה לזכרה חורשה ביער בן-שמן. בנה אפרים לוז (Nissensohn), קיבל את ברכתה עם התנדבותו למלחמת השיחרור, ושלושה מבניה עלו ארצה והיא מבורכת בנכדים, נינים ובני נינים בה.

sofia2

 

  

"הציונות בארגנטינה מאבדת אחת מאישיותיה הבולטות ביותר. סופיה ניסנזון היתה לא רק המייסדת של OSAF, יו"ר במשך 20 שנה, והשרתה על האירגון מרוחה כ 34 שנה. הי מהווה דוגמא אידאליסטית שחיה את האידאל...״

״היא ידעה להיות חברתו הנאמנה והמסורה של בעלה הד"ר יצחק ניסנזון, המנהיג הראשון במעלה של הציונות בארגנטינה. היא ידעה להוות דוגמא של אם ציונית השולחת את בניה להילחם במלחמת השחרור, ואחרים מבניה שעלו ארצה לחזק את מדינת ישראל. היא ידעה להיות המנהיגה הראשונה במעלה של אירגון הויצ"ו הארגנטיני והעולמי" (דברי הספד לזכרה מאת הד"ר הדסה גרינברג נשיאת OSAF).


sofia-b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חלק מניניה הישראליים של סופיה, בחורשה ביער בן שמן שניטעה ע"י האירגון הציוני הנשי הארגנטיני (OSAF), לזכרה. מימין לשמאל: גלעד, יאיר, יעל, יואב ואפרת 

מיקומו המדויק של הגלעד לזכרה של סופיה ניסנזון ב-Google Maps

despfrun

 

 

 

 

 

 

 

 

 סופיה ויצחק נפרדים מבנם אפרים על האוניה שתיקח אותו כמתנדב למלחמת השחרור

mamfrunc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סופיה עם בנה אפרים בישראל, 1949

 

mamfruce

 

 

 

 

  


סופיה עם אפרים ואשתו ססי בצפת, 1957

 

desplaza

סופיה ויצחק עם ילדיהם ונכדיהם בתמונה משותפת אחרונה לפני עלייתם של אליעזר ומשפחתו ארצה.

משמאל לימין עומדים: אמיליו וקסליר (בעלה של נעמי), אנריקה צ'ודנובסקי (בעלה של מרים), צבי (אלדו), ראובן, נפתלי סטילרמן (בעלה של סוסנה), סוסנה, מאיר (בנו של אליעזר), נח,  עליזה (בתו של אליעזר) אילנה (אשתו של נח) , אפרים.

משמאל לימין יושבים: מרים עם בנה נסטור בזרועותיה, אליעזר, סופיה עם יהודית (בתו של אליעזר) בזרועותיה, יצחק, אלנה (אשתו של אליעזר), ססיליה (אשתו של אפרים) עם הדס בזרועותיה.

על הרצפה משמאל לימין: חיים (בנו של אליעזר), אריאל (בנה של מרים), דניאל ואורי (בניו של נח).

נעדרים: נעמי ובנה אדולפו (מפאת מחלתו של אדולפו הצעיר)

 

 

Tuesday the 23rd. Joomla 2.5 Templates. Site built by Levi-Lidar: levilidar@gmail.com
Copyright 2012

©